"Το αρχαιότερο επάγγελμα ή στυγνή εκμετάλλευση; Ποινικοποίηση και απαγόρευση ή νομιμοποίηση και έλεγχος; Μπορούμε να πωλούμε ή να νοικιάζουμε το σώμα μας ή προσβάλλουμε την ανθρώπινη αξιοπρέπεια;
Πως μπορεί να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά το Trafficking; Σε αυτή τη συζήτηση θα προσπαθήσουμε να εξερευνήσουμε αυτό το θέμα ταμπού για το οποίο η κοινωνία δεν μιλά εύκολα και πολλές φορές υποκρίνεται πως δεν την αφορά, με τραγικές συνέπειες για όσες γυναίκες και άντρες ζούν από αυτή τη δραστηριότητα."
Το ΚΕΦΙΜ-Μάρκος Δραγούμης, στα πλαίσια του κύκλου συζητήσεων "Τρίτες με Κέφι(μ)" πραγματοποίησε με επιτυχία τη συζήτηση που διοργάνωσε στο POLIS ART CAFE την Τρίτη 4 Φεβρουαρίου, στις 7 το απόγευμα, με θέμα "Πορνεία, Trafficking και Ελευθερία".
Μίλησαν οι:
– Μαρία Ρεπούση, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου, Βουλευτής ΔΗΜΑΡ
– Πέτρος Τατσόπουλος, Συγγραφέας, Βουλευτής
– Άννα Κουρουπου, Συγγραφέας, Sex Worker
– Παναγιώτης Δημητράς, εκπρόσωπος του Ελληνικού Παρατηρητηρίου των Συμφωνιών του Ελσίνκι.
Συντόνισε ο Γρηγόρης Βαλλιανάτος.
Κατεβάστε το πρόγραμμα της εκδήλωσης εδώ
20140204_programme_for_web
Σχετικά άρθρα